Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 22/03/2009

Allah ve İnsan Sevgisi Dinleri Merkez Caminde buluşturdu


Bu yıl Recklinghausen şehrinde 11. ncisi düzenlenen dinlerarası ibadet ve diyalog toplantısı halkın geniş katılımıyla Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB-Almanya) bağlı Recklinghausen-Süd Merkez Camii’nde 22 Mart 2009 tarihinde gerçekleştirildi. Recklinghausen Belediye Başkanı Wolfgang Pantförder, Belediye Başkan Yardımcısı Ferdinand Zerbst ve uyumdan sorumlu encümen Georg Möllers’in de ziyaretçi olarak katıldığı panelde ‘Allah Sevgisi ve İnsan Sevgisi’ konusu işlendi. İncilden ayetler okuyan Hristiyan Katolik Papaz Bernhard Lübbering, Hristiyan Protestan Papaz Dr. Jürgen Schwark, tevrattan ayetler okuyan Yahudi Kantor İsaac Turgman ve Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyan Din Görevlisi Hafız Yusuf Ziya Hacıahmetoğlu’nu katılımcılar can kulağı ile dinlediler.

Din Görevlisi Abdullah Kodaman’ın önderliğinde, İslam Kültür Merkezi Birliği’nden gençlerin oluşturduğu ilahi grubunun söylediği ilahiler ve sema gösterisi halkın büyük beğenisini topladı.

„Sevelim, sevilelim. Sevmeyen ve sevilmeyen insanda hayır yoktur” hadis-i şerifi ile dinleyicilere seslenen DİTİB Recklinghausen Merkez Camii Din Görevlisi Yusuf Ziya Hacıahmetoğlu, 14.ncü yüzyılda yaşamış olan büyük sevgi insanı Yunus Emre’nin;

Aşkın aldı benden beni, bana seni gerek seni;
Ben yanarım dün ü günü, bana seni gerek seni;
Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim;
Aşkın ile avunurum bana seni gerek seni;

dizeleri ile konuşmasına devam etti. İslam’ın sevgiye verdiği değeri ifade eden Kur’anî dua ile “Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin” konuşmasını tamamladı.

DİTİB Recklinghausen Merkez Camii diyalog sorumlusu Sinan Özen’in almanca tercüme ettiği ‘İslam’da Allah sevgisi ve insan sevgisi’ konulu sunum, islama olan önyargı ve yabancılığı ortadan kaldırmaya katıkıda bulundu. „Değişik renkler, insanları ve dinleri gösteriyor. Sarı renk hristiyanlığı, mavi renk yahudiliği ve yeşil renk de islamı sembolize ediyor.“ diyen papaz Dr. Schwark, programın sembolü olan değişik renklerden oluşan kalpleri misafirlere dağıttı. Programın akabindeki sohbet ortamında, ‘Bizler islamı böyle bilmiyorduk, tekrar misafiriniz olmak istiyoruz’ diyen yaşlı alman bayan, cemaatın büyük sevgisini kazandı.

DİTİB Camii Kadın Kolarının hazırlamış olduğu türk mutfağından tadımlıklarla misafirlere türk misafirperverliği birkez daha gösterilmiş oldu.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: