Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 02/12/2009

Irkçılara geçit vermediler

Hoşgörü ve Sivil İnsiyativ Koordinasyon Grubunun katkılarıyla şehrin Şeref Anıtı (Ehrenmal am Lohtor) önünde, Neo-nazilerin yürüyüsüne eş zamanlı olarak gösteri yapıldı.

Recklinghausen’de yürüyüş yapmak isteyen ırkçı Neo-Naziler’e şehirde yaşayanlardan büyük tepki geldi. Aşırı sağcı bir grup tarafından Recklinghausen şehrinde organize edilen Neo-Nazi yürüyüşüne, çoğu çevre illerden 20-30 yaşlarında gençlerin oluşturduğu gözlenen, yaklaşık 500 kişi katıldı. Otobüs ve trenlerle şehre gelen ve buluşma yeri olarak Recklinghausen tren istasyonunu  seçen aşırı sağcıları polis, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde gösteri alanına götürdü. Şehirde yoğun güvenlik önlemleri alan ve gösteri süresince bölgeyi abluka altında tutan polis şehir merkezini kısmen yaya ve araç trafiğine kapattı. Böylelikle aşırı sağcı grup ile bölge sakinleri arasında çıkabilecek bir arbede önlenmiş olurken, trafikte bazı aksamalar yaşandı. Öte yandan ırkçıların yürüyüş yapacağını haber alan Recklinghausen Hoşgörü ve Sivil İnsiyatif Koordinasyon Grubu karşı gösteri yaptı. Gösterinin adına, “Hoşgörü ve kültürel zenginlik”denildi. Hoşgörü ve külterel zenginlik organizesinde vatandaşlara seslenen Recklinghausen Belediye Başkanı Wolfgang Pantförder, “Şehrimizde aşırı sağcılar yürüş yaparken, biz oturup seyredemezdik, Recklinghausen halkı olarak bu karşı organizasyon ile şehrimizde aşırı sağcı Neonaziler’e yer olmadığını göstermek istiyoruz.“ dedi. Organizasyona, Eyalet Milletvekili Andreas Becker (SPD), şehir belediyesi, halk eğitim merkezleri, partiler, okullar, dini kuruluşlar, sendikalar ve havanın yamurlu olmasına aldırmayan çok sayıda duyarlı Recklinghausen halkı destek verdi.

Toplantıda Recklinghausen DİTİB Merkez Camii Dinlerarası Dialog ve Uyum Sorumlusu Sinan Özen de “Mantıklı düşünen bir insan, nazilik, ırkçılık ve buna benzer ideolojilerin insanlığa kan ve gözyaşından başka birşey vermediğini bildiği halde, neden halen daha yandaş kazanabilmekte.  Acaba çocuklarımıza insan sevgisini, dini ve insanı değerleri yeterince veremiyormuyuz ?” dedi.

Neo-Naziler’in şehre gelişi ile ilgili konuşan  yabancılar danışma merkezinden Mustafa Ceylan ise ırkçılara tepki konusunda yabancı kökenli derneklerin daha aktif olmasını istedi.

01 Aralık 2009, Salı
Zaman Gazetesi, SAFFET SAMUR, RECKLINGHAUSEN

http://euro.zaman.com.tr/euro/detaylar.do?load=detay&link=51441


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: