Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 02/09/2010

Cuma Hutbesi – Kadir Gecesi

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَحِيِم
إِنَّا أنْزَلنَاهُ فِي لَيْلَةِ القَدْرِ، وَ مَا اَدْريكَ ماَ لَيْلَةُ القَدْرِ ، لَيْلَةُ القِدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهرٍ ، تَنَزَّلُ المَلئكَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا باذنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُل اَمْرٍ ، سَلامٌ هِيَ حَتى مَطْلَعِ الفَجْرِ

Bismillahirrahmanirrahim
[Rahman ve rahim Allah’ın adıyla]
„Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, fecir doğana kadar esenliktir.”

[Kadir suresi, ayet 1-5]

Muhterem Müslümanlar!

Pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran, manevi haz ve vecdin doruğa ulaştığı Ramazan ayının son günlerine yaklaşmanın hüznünü yaşarken, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne kavuşacak olmanın sevinç ve heyecanı içerisindeyiz.

Kadir gecesi; duaların kabul edileceği, yapılan iyiliklerin, hayır ve hasenatın daha fazla karşılık göreceği ve ibadet eden kulların, ibadetin manevi zevkine ereceği müstesna bir gecedir. Bu gece; Kur’an’da adına özel bir sure ayrılan ve meleklerin sabaha kadar yeryüzüne inerek, ibadet eden müminleri selamladıkları bir gecedir. Bu gece; bir sene boyunca yaptıklarıyla “melekleşen insanlarla” meleklerin buluştuğu, “bin aydan daha hayırlı olan”  bir gecedir. Bu gece, özümüze dönerek, gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip bağışlanma dileme ve kendimizi yenileme gecesidir.

Kadir Gecesi; Cenab-ı Hakk’ın “Biz onu mübarek bir gecede indirdik” [1] sözüyle övdüğü ve kâinatı Kur’anla şereflendirdiği ulvi bir gecedir.

Muhterem Müminler!

Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: “Kim Kadir gecesini inanarak ve sevabını Allah’tan umarak ibadetle geçirirse geçmiş günahları af ve mağfiret olur.” [2]

Hz. Aişe (r.a.) validemiz Peygamber Efendimiz’e;  “Ya Resulallah, bir gecenin Kadir gecesi olduğunu anlarsam o gecede hangi duayı okuyayım?” diye sorduğunda Resul-i Ekrem ona şu duayı öğretti: “Allahım, sen affedicisin, affetmeyi seversin. Beni de affet Yarabbi.” [3] Biz de Sevgili Peygamberimizin öğretmiş olduğu bu mübarek duayı bu gecede sık sık tekrar edelim.

Kadir gecesinin Ramazan-ı Şerif’in hangi gecesinde olduğu kesin olarak belirtilmemiş, ancak bazı hadislerinde Resu-i Ekrem Kadir Gecesine şöyle işaret buyurmuşlardır: “Kadir Gecesini Ramazanın son on gününde arayınız.” Diğer bir hadiste: “Kadir gecesini Ramazanın son on gününün tek gecelerinde arayınız.” [4] Asırlardan beri Müslümanlar Ramazan-ı Şerif’in 27. gecesini Kadir gecesi olarak ihya etmişlerdir. Bu itibarla önümüzdeki Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gecede Kadir Gecesini inşallah kutlamış olacağız. Bizler bu geceyi ibadet, dua, zikir ve tesbihatla, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza ve nafile namazlar kılarak ihya etmeye ve bu kudsi gecenin faziletlerinden istifade etmeye çalışalım.

Bu vesileyle Kadir Gecenizi tebrik eder, bu gecenin tüm inananlara rahmet ve bereket getirmesini temenni ederim.

[1] Duhan, 44/3.
[2] Buhari, Fadlu Leyleti l-Kadr; 1.
[3] Tirmizi Deavat, 84.
[4] Buhari, Fadlu Leyleti l-Kadr; 3, 4.

EMİN ÜLKER
Lauingen Din Görevlisi


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: