Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 28/10/2010

Hayırda Yarışma – Cuma Hutbesi 29.10.2010

Hayırda Yarışma

Cuma Hutbesi 29.10.2010

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَحِيِم
وَلِكُلٍّوِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّيهَا فَاسْتَبِقُواْ الْخَيْرَاتِ أَيْنَ مَا تَكُونُواْ يَأْتِ بِكُمُ اللهُ جَمِيعًا إِنَّ اللهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
“Herkesin yöneldiği bir yön vardır. Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın! Nerede olsanız Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz, Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter.”
[Bakara suresi, ayet 148]
Kıymetli Müslümanlar!
Yüce dinimizin bizlerde yerleştirmek ve geliştirmek istediği, ahlak-ı kamildir. İnancımızdan düşüncemize, yaptıklarımızdan kaçındıklarımıza kadar bir çok davranış, kişinin ahlaki davranış dünyasını oluşturur. Dinimizin öğütleri, maddî veya bedenî yaptığımız her türlü ibadetlerimiz, bizleri ahlak dünyasında ilerletir, kemale eriştirir, Rabbimizin hoşnut olacağı bir seviyeye yükseltir. Bir insanın gerçekten öğüneceği tek husus, Rabbinin gözetimi altında olduğunu fark ederek, hatta bunu hiç unutmadan yaptığı, erdemli davranışlardır. Bunun adı takvadır.
Kur’an’daki bir çok ayet ve Peygamber efendimizin pek çok sözleri bizlere hep iyiliği, iyi insan olmanın çabası içinde olmayı öğütler, buna dair örnekler verir, yollar gösterir.
Bu rehberlik sayesinde Müslüman, duygunun ve maddenin esiri olmaz, mala mülke gereğinden fazla değer vermez, onlara sadece hak ettikleri değeri biçer. Duygularını kontrol eder, yıpratacak, yıldıracak, yanıltacak hislerden kendini korumaya, uzak tutmaya çalışır. Sevincinde ve üzüntüsünde bir denge, işlerinde bir tevekkül, kazancında bir şükür ve bereket vardır. Işlerinde bir azim, sabır ve çalışkanlık vardır. Dünya nimetlerinden kendisine yetecek kadarına sahip olduğunda bütün dünyaya sahip olmuş kadar rahat ve huzurlu olur, ancak yardıma muhtaç insan veya bir iş gördüğünde de katkı sağlamada kendini sorumlu hisseder, “bırak git!”,  “bana ne!” diyemez.
Bu sosyal yönüyle değerlendirdiğimizde İslam Medeniyeti, bir sorumluluk, bir yardımlaşma, insana ve doğaya karşı sorumlu ve duyarlı olma medeniyetidir. Gönüldeki ve zihindeki güzellikleri etrafa, sanata, işe ve insana yansıtma medeniyetidir. Bu güzel ve erdemli davranışlar sadece Müslümanların çoğunluk olduğu yerlerde değil, bilakis Müslümanların göçmen ve azınlık olduğu yerlerde de kendisini göstermelidir ve zaten göstermektedir de. Yapılan camiler, onların içinde oluşturulan çocuk, bayan ve gençlik mekanları, yapılan dini ve eğitsel programlar, malî ve bedenî ibadetleri yerine getirmeler, yakınında veya uzağında bir ihtiyaç zuhur ettiğinde yardım elini uzatmalar sizlerin bu güzel vasıflarınızdandır. Bu yüzdendir ki; Yüce Rabbimizin, “iyilik ve takvada yardımlaşın” [1] emrine uyarak, DITIB camiası olarak sizler, el ele gönül gönüle vererek,  2005 yılında Pakistan’da meydana gelen ve hepimizi derinden üzen depremin ardından orada bir kız koleji inşa ettiniz;   gecen Şubat ayında meydana gelen depremde Haiti için 100 bin Avro’nun üzerinde para yardımı yaptınız; keza bu sene Ramazan ayı içerisinde Pakistan’daki sel felaketi sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen yardım kampanyasında da 2,4 milyon Avro’ya yakın yardımda bulundunuz. Bunların hepsi sizin emanetiniz ve güzelliğiniz olarak yerlerine ulaştırılmıştır. Bu sene Ramazan ayında siz kardeşlerimizin yaptığı maddi hayırlar her türlü takdirin üzerindedir.   Pakistan’daki kardeşlerimize yaptığınız yardımlar yanında, muhtaçlara ve özellikle geleceğimizin teminatı gençlerimize verdigimiz öğretim desteği olan burslar icin, sizlerin bize emanet ettiği fitre ve zekatların bu seneki miktarı 1,3 milyon Avro olmuştur. Bütün bunlar en güzel şekilde değerlendirilmekte, muhtaçlar desteklenmekte, geleceğin ilim, bilim ve din adamlarının yetişmesi için planlar yapılmaktadır. Böylece verdikleriniz, yaptıklarınız kalıcı, yaşayan, nesilden nesile aktarılan bir iyiliğe, sadak-i cariyeye dönüşmektedir. Rabbim bütün bu ibadet ve hayırlarınızı kabul etsin. Yüce Mevla’nın mükafatını vereceği bu iyilik ve güzellikleriniz için biz de sizlere teşekkür ediyor, hayır sahiplerini hayır dualarla anıyoruz.

Değerli Müslümanlar!
Bölgelerinizde yaptığınız hayır ve yardımlar yanında siz kardeşlerimizin yardımıyla   yapımı devam eden Köln Merkez Camii inşaatı yine sizlerin yardım ve desteği ile tamamlanacaktır. Bu ortak eserimiz için bu güne kadar sizlerin bağışladığı yedi buçuk milyon Avro için de hepinize teşekkür ediyoruz.
Her yaptığınız yardımın yerini bulacağından emin olarak, bu seneki kurbanlarınızı başta Pakistan olmak üzere Afrika ve diğer bölgelerde bulunan ihtiyaç sahiplerine göndereceğiz. Bu vesileyle Din Hizmetleri Müşavirliğimizin vekalet yolu ile Kurban   kampanyasına başta müşavir, ataşe ve din görevlileri ile hep birlikte katılmanızı bekliyoruz. Rabbimizin bizleri hayır, iyilik ve güzellik ehlinden kılmasını niyaz ediyoruz.
Değerli Müminler!
Bugünkü hutbemizin diğer bir konusu da Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilişinin 87. yıldönümünün idrak edilmesidir. Artık, bir asırlık bir deneyimle Türkiye ve Türkiye insanı modern hayatı, ihtiyaçlarını ve sorumluluklarını en iyi şekilde bilerek geleceğe umut ve güvenle ilerlemektedir. Türk göçmenler olarak bizlerin içine işlemiş bu erdemler sayasinde, bizlere yeni bir yurt olan Almanya’da da bu toplumun eşit bir parçası olarak kendimizi geliştirmeye, yetiştirmeye, bu topluma maddi ve manevi katkı sunmaya devam ediyoruz. Zira cumhuriyet rejimi  inanç ve düşünce özgürlüğünü, eğitim ve fırsat eşitliğini, çoğulculuk ve katılım gibi hasletleri ifade etmektedir. Almanya’daki uyum tartışmalarında Türkiye’nin ve Türk insanının bu özellikleri ve vazgeçilmezleri asla akıldan çıkarılmamalıdır.  Rabbim Türkiye’yi payidar eylesin; bizlere yeni yurt olan Almanya’yı, hepimiz için sıcak ve mutlu bir yuva ve her türlü belalardan masun eylesin.

[1] Maide, 2.
Köln DITIB Merkez Hutbe Komisyonu

Responses

  1. Hayırda Yarışmaya başladığımız zaman müslümanlar feraha erecektir. umarım o günler çok uzak değildir..


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: