Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 15/11/2010

Kurban Bayramı Hutbesi

Kurban Bayramı Hutbesi

16.11.2010

Kurban Bayramı

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمٰنِ الْرَحِيِم
﴿ إِنَّا اَعْطَيْناكَ الكَوْثَرَ فََصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ إنَّ شَانِئَكَ هُوَ الابْتَرُ ﴾

Bismillahirrahmanirrahim
[Rahman ve rahim Allah’ın adıyla]
“Şüphesiz biz sana Kevser’i verdik. O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Doğrusu sana buğzedendir (seninle uğraşandır) soyu kesik olan.”

[Kevser suresi, ayet 1-3]

Aziz Mü’minler!

Dini bayramlarımızın ikincisi olan Kurban Bayramını idrak etmenin sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. Bizi bugünlere kavuşturan Yüce Rabbimize hamd ediyor, sevgili Peygamberimize salat ve selamlarımızı sunuyoruz.

Bugün; Allah’ın varlığına, birliğine inanan ve aynı kıbleye yönelen milyonlarca Müslüman’ın müstesna bir günüdür. Bugün Kurban kesmek, Allah yolunda yapılan fedakarlığın ve O’nun nimetlerine şükran borcunu yerine getirmenin açık bir göstergesidir.

Şu mübarek günde, imandan gelen ortak bir şuurla camilerde toplanan Müslümanların, omuz omuza vererek, arşa yükselen tekbir sesleri arasında topluca bayram namazı kılmaları, birlik ve beraberliğin en güzel örneği ve sarsılmaz inancın kenetlenmiş fiili bir ifadesidir. Dini ve sosyal hayatımızda önemli bir yeri olan bayramların amacı; sosyal dayanışma, yardımlaşma ve kaynaşmayı sağlamak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek, ibadet ve itaat ile Allah’ın rızasını kazanmaktır.
Bayramlar; sevinçlerin paylaşıldığı, dargınlıkların, kırgınlıkların ve ayrılıkların giderildiği, akrabaların, dostların ve komşuların ziyaret edildiği, öksüzlerin, yetimlerin, fakirlerin, kimsesizlerin ve gariplerin sevindirildiği; ihtiras, düşmanlık ve bencilliğin terk edildiği mübarek günlerdir.

Kıymetli Mü’minler!

Kurban, insanın Allah’a yakınlaşmasına vesile olan bir ibadettir. Kurban ibadeti; kurban olarak kesilmesi uygun olan hayvanın ibadet niyetiyle, usulüne uygun şekilde kesilmesidir.

Kurban ibadeti, hicretin ikinci yılında eda edilmeye başlanmış ve Hz. Peygamber (a.s.) bu tarihten itibaren her yıl kurban kesmiştir. Kurban gerek fert, gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde göstermiş olur.

İmkanı olanlarımızın Kurban Bayramı’nda ilk yapacağı görev; Yüce Allah’ın; “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” [1] emrine uyarak kurban kesmektir. Kurbanlar, başka bir gaye ile değil sadece Allah rızası için kesilir. Kurban etleri aile fertlerine yedirilir, komşu ve misafirlere ikram edilir, fakir ve muhtaçlara sadaka olarak verilir.

Kurban, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkanı bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda kurbanın bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Kurban; zengine, malını, Allah’ın rızası için, başkalarıyla paylaşma yolunda harcama alışkanlığını verir; zengini cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı insanlar aracılığıyla Allah’a şükretmesine vesile olur.

Muhterem Müslümanlar!

Arife günü sabah namazında başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazında sona eren ve farz namazlardan sonra okunan teşrik tekbirlerini unutmayalım.

Muhterem Müslümanlar!

Bayram günleri sevinç ve neşe günleridir. Bu sebeple eşimizi, çocuklarımızı, ana ve babamızı sevindirelim. Güler yüzlü olalım. Geçmişlerimizi dua ve hayırla yad edelim. Barışmak ve kaynaşmak için bayramları fırsat bilelim. Dinimize; iman, ibadet ve ahlakımıza sahip çıkalım. Haram ve günahlara yanaşmayalım. İnsanların haklarına saygılı olalım. Kin ve intikam duygularını terk edelim. Birbirimizle selamlaşalım ve bayramlaşalım.

Değerli Kardeşlerim!

Gönlümüzdeki imanımızın sesine kulak vererek camimizi dolduran sizlerin ve bütün Müslümanların bayramlarını tebrik eder, bayramın bizler, ailelerimiz, içinde yaşadığımız toplum ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

[1] Kevser, 2

Hazırlayan: Dr. Ersan ÖZTEN, DİTİB Nürnberg Merkez Camii Din Görevlisi


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: