Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 30/12/2010

Nefis muhasebesi

Cuma Hutbesi

31.12.2010

Nefis muhasebesi 

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَحِيِم
ياَ اَيُّهَا الَّذيِنَ اَمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ ماَ قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللهَ اِنَّ اللهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

Bismillahirrahmanirrahim
[Rahman ve rahim
Allah’ın adıyla]
“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.”

[Haşr suresi, ayet 18]

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Rabbimiz, yarattığı her varlığa olduğu gibi, insana da bir ömür takdir etmiştir. Bununla beraber; insanı akıl, irade gibi üstün özelliklerle donatmış ve erginlik çağından ölünceye kadar tüm yaptıklarından sorumlu tutmuştur. Cenab-ı Hak “Insan, kendisinin başıboş bırakıldığını mı zannediyor“ [1] – “Sizi, sadece boş yere yarattığımızı ve sizlerin huzurumuza getirilip (hesaba çekilmeyeceğinizi) mi sandınız.“ [2] buyurarak bu hakikati ifade etmektedir.

Muhterem Mü’minler!

Unutmak istesek de, görmemezlikten gelsek de, uzaklaşmayı arzulasak da, reddedilemez gerçek olan ölüm, hızla bize doğru gelmektedir. Allah Rasulü (sav) “Dünya arkasını dönmüş gidiyor, ahiret ise yönelmiş geliyor Bunlardan her ikisinin de kendine has evlatları var. Sizler ahiretin evlatları olun. Sakın dünyanın evlatları olmayın. Zira bugün amel var hesap yok, yarın ise hesap var amel yok ” [3] buyurarak bizlere bu gerçeği hatırlatmaktadır.

İşte bu gerçek ışığında hayatımızı şekillendirmeli, ahiret hayatına nasıl bir hazırlık yaptığımızı düşünmeliyiz. Nitekim Yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadir, “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” [4] Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) de “Akıllı kimse kendini sorguya çeken ve ölümden sonrası için çalışandır.” [5] buyurmaktadır.

Muhterem Müslümanlar!

Yeni bir yılı dinimizin yasaklamış olduğu fiilleri işleyerek değil, geçmiş yılın muhasebesini çok iyi yaparak karşılamalıyız. Tanıdığımız ve tanımadığımız birçok insanın, geçen yıl aramızda olduğu halde bu yıl aramızda olmayışını ders alınması gereken bir tablo olarak görmeliyiz. Geçmişte yaptığımız hata ve günahları terk etmek, yeni yıl için yeni hedefler ortaya koymak, yeni hamleler, yeni atılımlar yapmak hepimizin hedefleri arasında olmalıdır. Yeni yılın hepimize hayırlar getirmesi ve dünyanın daha yaşanılır, daha huzurlu olması için dua etmeyi de unutmayalım.

Değerli Mü’minler!

Dünya ve ahirette mutlu olabilmenin yolu; dünyayı iyi değerlendirip ahireti kazandıracak ameller yapmaktan geçiyor. Bunun için Peygamber Efendimizin (sav) ifadesiyle “Hayatın tadını ve lezzetlerini acılaştıran ölümü sıkça hatırlayıp“ [6] nefis muhasebesi yapmalıyız.

Hutbemi Hz. Ömer (ra)’nın şu sözüyle bitiriyorum: “Hesaba çekilmeden önce, kendinizi hesaba çekin. Amelleriniz tartılmadan önce, kendi amellerinizi tartın.“ [7]

[1] Kıyame, 75/36.
[2] Mu’minun, 23/115.
[3] Buhari, Rikak 4.
[4] Haşr, 59/18.
[5] Tirmizi, Kıyame, 26.
[6] Tirmizi, Zühd, 4.
[7] İbn-i Ebi Şeybe, Musannef, 7/96, no:34459.

DİTİB Köln Merkez Hutbe Komisyonu


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: