Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 07/01/2011

Ötekine saygı ve hoşgörü

Cuma Hutbesi

07.01.2011

Ötekine saygı ve hoşgörü

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَحِيِمِ
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ ادْخُلُواْ فِي السِّلْمِ كَآفَّةً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ

Bismillahirrahmanirrahim
[Rahman ve rahim
Allah’ın adıyla]
“Ey iman edenler! Hep birden barışa ve güvenliğe girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.”

[Bakara suresi, ayet 208]

Muhterem müslümanlar!
En geniş anlamıyla uyum, karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile oluşturulan ortam anlamına gelen barış, bütün insanların uyum içinde kardeşçe yaşamasıdır. İslam kelimesi ise s-l-m kökünden türemiş olup bir anlamı da barış ve güvenlik demektir.
Yüce Allah (cc), göndermiş oldugu ilahi kitaplar ile yeryüzünde barış ve adaleti amaçlamış; kini, nefreti, düşmanlığı, merhametsizliği ve zulmü yasaklamıştır. Gönderilen bütün Peygamberler, barışın gerçekleşmesi için büyük çaba harcamışlardır. Kur’an-ı Kerim, özellikle Hz Muhammed’in (sav) evrensel barışı temin için gönderildiğini “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik” [1] ifadesi ile açıklamaktadır. Kendisinden kötüler hakkında beddua etmesi istendiğinde ise, o güzel Peygamber, “Ben beddua etmek için değil, alemlere rahmet olarak gönderildim” [2]; “Ben, rahmet ve hidayet rehberiyim” [3] buyurmuştur. O (sav), getirdiği ve hayata geçirilmesi için bizzat örnek olup uğrunda ömrünü tükettiği dini ve ahlaki prensipler ile insanlık için bir rahmet olmuştur.

Muhterem müslümanlar!
Yer yüzündeki bütün canlılara merhametle yaklaşmayı öngören, Yaratandan ötürü yaratılanı hoş görme anlayışını yerleştiren yüce dinimiz, en zor şartlarda dahi mabetlerin, din adamlarının, kadın, yaşlı ve çocukların korunmasını emretmiştir. [4] Nitekim Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de haksız yere cana kıymayı haram kılmış, cezasının ebedi kalınacak cehennem olduğunu bildirmiştir. [5] Aynı şekilde haksız yere bir kişiyi öldürmeyi bütün insanlığı öldürmek, bir kişiyi kurtarmayı da bütün insanlara hayat vermek olarak kabul etmiştir [6]
Hz. Peygamber (sav) de Müslümanı; “Eli ve dili ile başkalarına zarar vermeyen ve şerrinden emin olunan kişi” [7] diye tarif etmiştir Başka bir rivayette de “İnsanlara merhamet etmeyene Allah’ın da merhamet etmeyeceğini” [8] ifade etmiştir.

Muhterem müslümanlar!
Masum insanları hedef alan gerek sözde kutsal değerler adına gerekse farklı amaçlarla yapılan saldırılar, dine ve insanlığın birlikte geliştirmeye çalıştığı ortak değerlere en açık ihanettir. Bu nedenle, bütün insanlık için büyük bir tehlike olan şiddete karşı, farklı inanç ve değerlerin birlikte yaşayabilmesi için zaruri olan, ötekine saygı ve hoşgörü kültürünü yaşatmalıyız. Zira bütün ilahi dinlerin insanlığı barışa çağırdığını unutmamalıyız.
Nitekim Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır. “Ey iman edenler! Hep birden barışa ve güvenliğe girin Sakın şeytanın peşinden gitmeyin Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.” [9]

[1] Enbiya, 21/107.
[2] Müslim, Birr, 87.
[3] Darimî, Sünen, Mukaddime, 3
[4] Müslim, Cihad, 25.
[5] Nisa, 4/93.
[6] Maide, 5/32.
[7] Buhari, İman, 4, 59; Tirmizi, İman, 12.
[8] Buhari, Edeb, 18.
[9] Bakara, 208.

Muharrem KUZEY
DİTİB Köln Merkez Din Görevlisi


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: