Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 17/03/2011

Çanakkale Zaferi Kutlama Mesajı

Çanakkale Zaferi Kutlama Mesajı, 17.03.2011

“Bu, taşındır” diyerek Kâbe’yi diksem başına;
Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.
“Ey şehîd oğlu, şehîd isteme benden makber,
Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber.”

Çanakkale Savaşları, sadece Türk tarihi açısından değil, dünya tarihi açısından da çok önemli bir dönüm noktasıdır.

Çanakkale’de dünyanın güçlü donanmalarına ve ordularına karşı, Türk milletinin genci ve yaşlısıyla gösterdiği eşsiz direniş, sonuçlarıyla dünyadaki dengeleri etkilemiş ve tarihe yön vermiştir.

18 Mart’taki muhteşem Deniz Zaferi ve ardından kara savaşlarında da elde edilen inanılmaz başarı, tarihe sığmayacak kadar büyüktür. Milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı bu destan, tarihe olduğu gibi, gönüllere de yazılmıştır.

Anadolunun herbir yanından vatan müdafaası için koşarak hakka yürüyen 253 bin şehidimiz, bizlere 96 yıldan beri güç vermiştir ve vermeye de devam edecektir.

Çanakkale’de uyanan ve vatanı için herşeyini vermeye hazır olan milletimizi bütünleştiren milli ruh, bir ölüm kalım mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’nın da zaferle sonuçlanmasının yolunu açmıştır.

Çanakkale Destanının ölümsüz kahramanları; Türk milletinin azminin, vatan aşkının, bayrak sevgisinin önünde hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha kanıtlamışlardır.

Farklı milletlere mensup insanların karşı karşıya geldiği Çanakkale, bugün tüm insanlığa barışın önemi konusunda güçlü mesajlar veren bir abide konumundadır. Çanakkale, milletimiz için de ayrıca bir onur, gurur ve şeref abidesidir. Çanakkale’de, kutsal değerleri uğrunda vargücüyle savaşan nesiller, Çanakkale’nin geçilmeyeceğini dünyaya ilan ederken, milletimizin hürriyet, istiklâl, vatan ve bayrağına sahip çıkma kararlılığını da haykırmışlardır.

1915-16 yılları arasında Osmanlı Devletiyle birlikte Alman İmparatorluğu, Bulgaristan ve Avusturya-Macaristan Krallığı yaklaşık 41 devlete karşı savaşmışlardır. Bu ölüm kalım savaşında, Pakistan halkının dua ve maddi yardımlarını da burada anmak istiyorum.

İstiklal Şairimizin ifadesiyle “Kimi hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela…” dediği İtilaf yani Anlaşma Devletleri şunlardır: Sırp Krallığı, Rusya İmparatorluğu, Fransa Cumhuriyeti (ve katılan Fransız sömürge güçleri), Belçika Krallığı (ve katılan Belçika sömürge güçleri), Britanya İmparatorluğu, Avustralya, Birleşik Krallık ve İrlanda, Güney Afrika, Hindistan, Britanya’nın deniz aşırı toprakları, Kanada, Newfoundland, Yeni Zelanda, Karadağ Krallığı, Japonya, İtalya Krallığı, Portekiz, Romanya Krallığı, ABD, Yunanistan, Liberya, San Marino, Çin Cumhuriyeti, Küba, Panama, Brezilya, Bolivya, Tayland, Kosta Rika, Peru, Uruguay, Ekvator, Guatemala, Nikaragua, Haiti, Honduras, Ermenistan, Çekoslovakya, Andorra, Jamaika, Dominik Cumhuriyeti. Evet dünyanın ta öbür ucundan gelip Anadolu’yu işgal sevdasıyla yollara düşen milletler bunlardır.

Yüce Türk milleti, Çanakkale’de ölen anzak askerlerinin anıt mezarlığında onlara hitaben, “Ey misafir askerler, sizleri buraya anneleriniz uğurladı ve şimdiyse bizim misafirlerimizsiniz, burada rahat uyunuz.” yazılarak, kin değil, şefkatini yine de gösterebilmiştir.

253.000 evladımızın şehit, düşman cephelerinden ise 247.000 askerin öldüğü ve her bir metrekareye 6.000 merminin düştüğü bu savaşta, islam ve kuran hizmetkarı olan türk milletine Allah’ın melekleriyle yardımda bulunduğu şüphesizdir. Zira Allah’u Teala Kur’an-ı Kerim’de mealen: “Hani Rabbinizden yardım istiyor, yalvarıyordunuz. O da, “Ben size ard arda bin melekle yardım ediyorum” diye cevap vermişti.” (Enfal-9) buyurmaktadır. İngiliz devlet başkanı Churcill, “–Anlamıyor musunuz, biz Çanakkale’de Türkler’le değil, Allâh ile harbettik!.. Tabiî ki yenildik…” diyerek bunu itiraf etmektedir.

Sekiz buçuk milyon insanın öldüğü 1.nci dünya savaşı, bugün, insan hakları, demokrasi, islam öcüdür diye haykıran devletlerin ürünüdür. Osmanlı Devletini bitirmek için düşman devletlerin çeşitli zamanlarda kendi aralarında yaptıkları 8 adet antlaşmaları, terör estiren devletlerin menfaatte birleşme belgeleri olarak tarihe yazılmıştır, ne mutlu ders alabilen nesillere.

Birinci dünya savaşı olarak da bilinen istiklal harbinde osmanlı devleti tam 9 ayrı cephede savaşmış, yalnızca Çanakkale Cephesinde tam galibiyeti elde edebilmiştir. Çanakkale, bu vatanın canı pahasına nasıl korunduğunun, bu ülkenin nasıl kurulduğunun en müşahhas örneklerinden birini oluşturmaktadır.

Cephede kazanılan savaş, maalesef masalarda kaybedildi, Mondros Mütarekesi, Sevr Antlaşması ve Lozan Antlaşmaları bunun örneğidir. Yakın tarihte de birçok devletçe onaylanan sözde Ermeni Soykırımı kanunları, millet olarak yıllarca politika ve masabaşı pazarlıklarında istenilen seviye ve ince fikirde olmadığımızı göstermektedir. Temennimiz, islam hadimi türk milletine Allah yardımlarını daim eylesin.

“Allah yolunda öldürülenler için “ölüler” demeyin. Tam aksine, onlar dirilerdir ama siz farkında olmazsınız.” (Bakara-154) ayetiyle övülen aziz şehitlerimiz, vatan için canlarını seve seve vermişler, makamların en yücesine erişmişlerdir. Bu toprakların her karışı şehit kanlarıyla sulanmıştır. Ülkemizin bugünlere ulaşması için sayısız zorluklara göğüs gerilmiştir. Milletimizin her ferdi, şehitlerimizin bıraktığı emanetin değerinin şuuru içindedir.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzre ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Sinan Özen, 17.03.2011
www.sinanozen.de

Yazılardaki düşünce, öneriler ve eleştiriler tümüyle yazarın sorumluluğundadır.
http://www.camimiz.com hiçbir sorumluluğu üstlenmemektedir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: