Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 16/06/2011

Seyahat ve Tatil

Seyahat ve Tatil

İnsanlar çiçeklere benzer; renk renk, çeşit çeşit…
Tıpkı bir gonca gibi doğar, gül gibi olanca güzelliğiyle, tazeliği ile açılır ve bir gün solar, toprağa karışır gider. Ancak bazı çiçekler vardır ki; kokusu, burcu burcu tüter, güzelliği hiç unutulmaz. Yunus gibi, Mevlâna gibi, kokuları her daim cihana yayılır. İşte çevreyi temizleyen, kirlenmiş insan ruhunu yıkayanlar bu çiçeklerdir.

Yunus ve Mevlâna’nın hayatlarını incelediğimizde, onların çok seyahat ettiklerini görürüz. Bu yüzden kültürümüzde; “Çok gezen mi, çok okuyan mı daha iyi bilir” ifadesi yer almıştır. Çiçeklerle insan ruhu arasında sıkı bir bağ vardır. Çiçeğe baktıkça hayal gücü gelişecek, sinirler yatışacak, sevgi bağları kuvvetlenecektir. Sevgililerin birbirlerine en güzel armağanları çiçek değil midir? Bu yüzden yeşilin tonlarının yoğun olduğu yerler, çiçeklerle bezenmiş bölgeler seyahatlerde tercih edilen yerler olmaktadır.

Allah, yeryüzünü mükemmel yaratmış, insanlığın istifadesine sunmuştur. Kur’an ayetlerinde şöyle buyurulur; “Yeryüzünde dolaşın. Allah’ın yaratmayı nasıl yaptığına bakın. (Ankebut;20) “Göğe bakmıyorlar mı, nasıl yaratılmıştır? Dağlara bakmıyorlar mı, nasıl dikilmiştir? Yeryüzüne bakmıyorlar mı, nasıl yayılmıştır?” (Gaşiye;18-20) ayetleriyle, yeryüzünü iyi tanımamızı ve gezip gördüklerimizden ibret almamızı istemektedir.

Dağlarda, kırlarda, deniz kenarlarında, tarihi ve turistik yerlerde gezmek, insana huzur ve zindelik verir. Yorgun insan bedeni, doğanın kucağında, sakin ortamlarda daha çok huzur bulur. Her insanın, kendini dinlendirecek, huzur ve mutlu olabileceği bir tatile ihtiyacı vardır. Mümkünse bu tatillerini ailesi ve çocuklarıyla yapmalı, stresli ortamdan, sakin ve huzur ortamına geçmelidir.

Bu günlerde okullar kapanıyor, bazıları izin ve tatil hazırlıkları yapıyor. Kiminiz uçakla, kiminiz, kara veya deniz yoluyla, kiminiz çeşitli tur organizasyonlarıyla yollara çıkacaksınız. Bugüne kadar görmediğiniz güzel yerleri göreceksiniz. Bu gezintilerinizin arasına akraba ziyaretlerini de katınız. Yolculukta, özellikle araç kullanan kardeşlerimiz, dikkatli olsunlar. Uykusuz araç kullanmasınlar. Aşırı sürat yapmaktan kaçınıp, kurallara mutlaka uysunlar. Sadece kendilerini değil, sevenlerini de düşünerek, tedbiri elden bırakmasınlar.

Yaptığımız her seyahatten mutlu dönmesini bilmeliyiz. Küçük takıntılar sebebiyle tatilinizi zehir etmeyiniz. Bütün yaratılmışları sevmeliyiz. Hoşgörülü olmalıyız. Kanaatkâr olmalıyız. Sabırlı olmalıyız. Küçük şeylerden mutlu olmasını bilmeliyiz. En önemlisi de yolculuklarda güzel yol arkadaşı seçmeliyiz. Arkadaşın güzel olursa yolculuğunun tadını çıkarırsın. İnsan tatile zaman ayırmalı. Kendisi için bunu yapmalı. Haz aldığı sevdiği yerlere gitmeli. Ortam seçimine dikkat etmelidir. Sevgili Peygamberimiz; “Seyahat edin ki, sıhhat bulasınız.” İfadesiyle keyifli seyahatin insana sağlık açısından katkı sağlayacağını ifade eder.

Tatil dönüşü yüzünüz gülüyorsa, bedeniniz yorgun dahi olsa, kafanızda bir dinginlik duyuyorsanız, tatiliniz hedefine ulaşmıştır. Huzurlu ve keyifli seyahatler diliyorum. Dünya sizin, öyleyse gönlünüzce gezin.

Mehmet Kantarcı


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: