Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 21/06/2011

DİTİB 2011 Almanya Geneli İstişare Toplantısı

DİTİB 2011 Almanya Geneli İstişare Toplantısı Köln Maxdome Salonunda gerçekleştirildi

VİDEO İZLE >>> T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez hocaefendinin konuşmalarını izlemek için tıklayınız.

18.06.2011 KÖLN – Almanya genelinde 800’ü aşkın DİTİB Camilerinin Din Görevlileri ve Dernek Başkanları istişare toplantısında biraraya geldi. Yaklaşık 1600 davetlinin katıldığı istişare toplantısında T.C. Köln Başkonsolusu Mustafa Kemal BASA, selamlama konuşmalarında Almanya’da yaşayan türk gençlerinin yaşadığı türkçe dil sorununa vurgu yaptı.

T.C. Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri ve DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Ali DERE geniş kapsamlı konuşmasında DİTİB’in vizyonu ve Din Hizmetleri konularına değindi.

Prof. Dr. Ali DERE konuşmalarında özetle: “DİTİB’in açılımı: Diyanet İşleri, Türk, İslam ve Birliktir. Diyanet İşleri Başkanlığının tüm insanları ayırım gözetmeksizin kucaklayıcı prensibini bensimiştir, Türk vatandaşına ve Türkiye ile gönül bağı olan her bir bireye hizmet götürür, İslam konusunda aydınlatıcı ve hurafelerden arındırılmış doğru bilgiye değer verir, ve son olarakta bir Birlik olarak tüm kurumları (dernek, eyalet birliği, çatı kuruluşu, din hizmetleri ataşelikleri, din hizmetleri müşavirliği) ile birlikte özgür ve bağımsız bir sivil toplum örgütü olarak çalışır.” dedi.

DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Orhan BİLEN’in yürütülmekte olan ve hayata geçirilecek olan projeler hakkında bilgi verdi. İnşaatı devam etmekte olan DİTİB Köln Merkez Camii inşaatı ve yapımı hakkında sinevizyon gösterimi yapıldı. Toplantı, yapımı devam etmekte olan Merkez Camii inşaatının gezilmesi ve toplu yemek ikramı ile sona erdi.

DİTİB Recklinghausen Merkez Camii’ni temsilen Din Görevlisi Yusuf DİKMEN ve Dernek Başkanı Sinan ÖZEN de istişare toplantısında hazır bulundular.

İstişare toplantısına katılan “Din Görevlileri ve Din Gönüllüleri”ne Ankara’dan telekonferans sistemiyle canlı yayınla seslenen T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ hocaefendi yaklaşık 34 dakika süren konuşmalarında:

“Öncelikle Türkiye’den, Anadolu’dan Almanya’ya göç hareketleri başladıktan sonra orada dernekler kuran, camiler inşaa eden, hem gelecek kuşaklar hem de kendileri için imkânlar hazırlayan bütün büyüklerimize teşekkür ediyorum. Ahirete irtihal edenlere Allah’tan rahmet diliyor, berhayat olanlara sıhhat afiyet içerisinde daha nice hizmetler nasip etmesini niyaz ediyorum” dedi. Yapılan hizmetlerin her türlü takdirin fevkinde olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 2000’li yıllara kadar cami dernekleri ile başlayan çalışmaların 2000’li yıllardan sonra sivil toplum hareketine dönüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Şimdi üçüncü bir adımı atma zamanıdır” diyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kurulan sivil toplum örgütlerinin daha profesyonel olması gerektiğini vurgularken; “Kurduğunuz sivil toplum örgütlerinin önce bilgi üreten kurumlara dönüşmesi, sağlam hukuki temeller üzerine oturması ve sağlam ekonomik yapılar üzerine inşa edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasının devamında bilgi üreten, hukuk temelli, ekonomik bir zemin üzerine oturmuş, profesyonel müesseselerin sadece Almanya için değil,  bütün Müslümanlar, bütün Avrupalılar hatta bütün insanlık için bilgi üreten, değer üreten çalışmalar olacağını kaydetti. İçinden geçilen sürecin önemine vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, islamafobia gibi bir kavram ile barış ve sevgi dini olan İslam’ın yan yana getirilmeye çalışılmasının da manidar olduğunu söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Görmez şöyle konuştu;

“Bu korkuyu ve bu intibaı izale etmenin tek yolu, sözlerimizle, davranışlarımızla ve erdemlerle kalbine korkular yerleştirilen insanları o korkudan arındırmaktır”.

Avrupa’daki birlik ve beraberliğin önemine de değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, her türlü hizipçilikten uzak durulması gerektiğini söyledi. Başkan Görmez ayrıca, bu yıl Ramazan’da “Komşuluk” temasını işleyeceklerini sözlerine ekledi.

VİDEO İZLE >>> T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez hocaefendinin konuşmalarını izlemek için tıklayınız.

http://www.camimiz.com – S.Ö.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: