Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 16/08/2011

İslam Kültür Merkezleri Birliği’nden örnek bir davranış

İslam Kültür Merkezleri Birliği’nden kardeşlik adına örnek bir davranış

VIKZ (Verband der Islamischen Kulturzentren) olarak da bilinen (Süleyman Hilmi Tunahan Efendi Hz. Cemaati) İslam Kültür Merkezleri Birliği’nden Köln’de yapımı devam eden DİTİB Köln Genel Merkez Camii’ne cuma günü tüm camilerde yardım kampanyası düzenlendi.

Almanya  genelinde 300 camisi ile hizmet veren İKMB, Recklinghausen’deki 3 camisinde (Dortmunder Str. 190, Bochumer Str. 1, Karlstr. 3) 12.08.2011 günü cuma namazında sergi düzenlendi.

Bereketi bol Ramazan-ı Şerif ayında Almanya’da yaşayan müslüman cemaatler adına kardeşliği pekiştirecek örnek davranışlarından dolayı İKMB Genel Merkezini ve Recklinghausen Şube yöneticilerini ve cemaatini kalbî ve uhuvvet duygularıyla tebrik ederiz.

DİTİB Recklinghausen Merkez Camii
Yönetim Kurulu Başkanlığı

Zaman Avrupa Gazetesi’nde yayınlanan gazete haberi:

VIKZ’dan Müslüman kuruluşların kardeşliğini pekiştirecek destek

İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), DİTİB’in Köln’de inşa ettirdiği DİTİB Merkez Camii için cemaatinden yardım topladı. Yardım, Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) çatısı altında bir araya gelen İslami kuruluşlar arasında kardeşliği belirginleştirme adına tarihi bir adım olarak değerlendirildi. Tüm VIKZ camilerine yardımçağrısında bulunduklarını söyleyen VIKZ Diyalog Sorumlusu Erol Pürlü, ‘Köln’de güzel bir cami göreceğiz’ dedi.

2007 yılında Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) çatısı altında bir araya gelen İslami kuruluşlar, kardeşliklerini daha da belirgin ve tarihi adımlarla pekiştiriyor. Almanya’daki dört büyük İslami çatı kuruluşundan biri olan İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Müslümanların kardeşliği adına örnek bir davranışa imza attı. VIKZ geçtiğimiz Cuma günü kılınan Cuma namazında, Almanya’daki tüm camilerinde DİTİB’in Köln’de inşa ettirdiği DİTİB Merkez Camii için cemaatinden yardım topladı. VIKZ’ın bu örnek davranışı, Almanya’daki İslami kuruluşlar arasında kardeş eli uzatma adına bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Zaman’a konuşan VIKZ Diyalog Sorumlusu Erol Pürlü, yönetimin aldığı karar uyarınca, geçtiğimiz Cuma günü Almanya’da 300’e yakın VIKZ camilerinde DİTİB Merkez Camii için yardım topladıklarını aktardı. Yardım kampanyasının Cuma namazından sonra yapıldığını ve toplanan yardımların daha sonra kendilerine ulaşacağını hatırlatan Pürlü amaçlarını, “Burada büyük bir cami inşaatı var. Bir çok Müslüman yardımda bulunuyor. Biz de İslam Kültür Merkezleri olarak bu camiye katkıda bulunmak istedik. Dolayısıyla hem yardım etmek, hem de kardeşlik bağlarını pekiştirmek istedik. Bu istikamette bütün camilerimizde kampanyaya çağrıda bulunduk. Arkadaşlarımız da yardımlarını yaptı” dedi. Bu yardımın kardeşliği pekiştireceğini, Müslümanlar arasındaki sevgiyi, saygıyı ve karşılıklı yardımlaşmayı arttıracağını söyleyen Pürlü, ‘Birbirimize gerektiği zaman yardımcı olmamız lazım. Köln’de güzel bir cami göreceğiz. Orada VIKZ ve cemaatinin de önemli bir katkısı, tuğlaları olmuş olacak.” dedi. Kampanya için önce yönetim kurulu kararı aldıklarını, sonra kararı şubelerine bildirdiklerini aktaran Pürlü, yardımı toplamadan önce DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere ile de görüştüklerini, toplama işlemi bittikten sonra tekrar görüşerek iki taraf için uygun bir zamanda yardımı teslim edeceklerini aktardı.

http://www.eurozaman.com/euro/newsDetail_getNewsById.action?newsId=56461 15.08.2011, ZİVER ERMİŞ – KÖLN


Responses

  1. Helal olsun,allah almanyadaki tüm cemaatlerin samimiyetini ve kardeslik duygularini artitsin.gecenlerde belcikadaydim oradaki atmosfer cok güzel ama almanya biraz daha mesafe katettmeli.eski kafalar söyle bir düsünsünler.sitenizde yayinladiniz icin bu haberi tesekkür ederim.
    Saygilarimla
    necati – herten


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: