Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 19/03/2012

Çanakkale Şehitlerini Anma Programı

Çanakkale Şehitlerini Anma Programı

DİTİB Recklinghausen Merkez Camii’de düzenlenen Çanakkale Şehitlerini Anma Programı’nda duygulu anlar yaşandı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşıyla başlayan programda, Dernek Başkanı Sinan Özen “birlik-beraberlik olgusu, din-vatan sevgisi, fedakarlık-kahramanlık erdemleri”ne değinerek açış konuşmasını yaptı.

Günün anlam ve önemi hakkında veciz konuşmalarıyla Yusuf Dikmen hocaefendi, katılımcılara duygulu anlar yaşattı. İstiklal savaşı sıralarında yazılan ana-oğul mektuplarını ve komutanların hatıralarını da aktaran Din Görevlisi, kadın ve erkek cemaate seslenerek “Din, vatan ve aile sevgisini çocuklarımıza gereği gibi veremezsek, gelecek nesillerimizi efsanelerden oluşan, yaşanmamış ve hayal mahsulu olan kahramanlık-sihir filmleri etkisi altına alacaktır. Hollywood Filmleri bunun en bariz örneklerindedir.” diye konuştu.

Yusuf Dikmen hocaefendinin konuşmasından kesitler:

  • “Üç şeye kına yakılır: Geline kına yakılır, ailesine kurban olsun diye; Kurbanlık koça kına yakılır, Allah’a kurban olsun diye; Askere giden evlada kına yakılır, vatana kurban olsun diye.”
  • “Hüseyin anasının elini öptü. Zavallı valide ciğerparesini bir daha kokladı. Dedi ki: – Hüseyin… Dayın Şıbka’da, baban Dömeke’de ağaların da sekiz ay evvel Çanakkale’de yatıyorlar. Bak son yongam sensin! Minareden ezan sesi kesilecekse, caminin kandilleri körlenecekse, sütlerim haram olsun, öl de köye dönme. Yolun Şibka’ya uğrarsa dayının ruhuna Fatiha okumayı unutma! Haydi oğul, Allah yolunu açık etsin. Din dursun da; ko biz hep ölelim.”

Program, 15 dakikalık belgesel film gösterimi, Yasin-i Şerif, Sureler ve Şiirlerin okunmasıyla devam etti. Coşkulu “amin” nidalarıyla yapılan Dua’dan sonra, program katılımcılarının toplu resim çektirmesiyle “97.nci yıl Çanakkale Şehitlerini Anma Programı” sona erdi.

http://www.camimiz.com 19-03-2012

Recklinghausen Merkez Camii Cemaatinin Birlik ve Beraberlik Fotoğrafı

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: