Gönderen: camimiz.com ditib.net DİTİB Recklinghausen | 09/09/2012

Başkan Pantförder: Merkez Camii şehrin vazgeçilmez bir parçası

Başkan Pantförder: Merkez Camii şehrin vazgeçilmez bir parçası

Recklinghausen Belediye Başkanı Wolfgang Pantförder DİTİB Merkez Camii Dernek Başkanı Sinan Özen’e üzerinde şehir ambleminin bulunduğu bayrağı hediye etti.

DİTİB Merkez Camii’nin kuruluşunun 25.yılını düzenlediği törene katılan Recklinghausen Belediye Başkanı Wolfgang Pantförder, çeyrek asırdır şehrin güneyinde hizmet veren DİTİB Merkez Camii`nin şehrin vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyledi. Vali Çay Süberkrüp de cami derneğinin uyum çalışmalarına katkı sağladığının altını çizdi.

Recklinghausen DİTİB Merkez Camii kuruluşunun 25.yılını hafta sonu düzenlediği muhteşem programla kutladı. Şehir halkı ve siyasilerin yoğun ilgi gösterdiği programa Recklinghausen Belediye Başkanı Wolfgang Pantförder, Vali Çay Süberkrüp, KRV Eyalet Milletvekili Andreas Becker (SPD), Münster Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Suat Altunkus çevre illerden din görevlileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları katıldı. Recklinghausen`in güneyindeki Halkevinde Belediye himayesinde gerçekleştirilen kutlamalar iki ülke milli marşlarının okunması ve Kur`an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İlk olarak kürsüye çıkan Recklinghausen Belediye Başkanı Wolfgang Pantförder, çeyrek asırdır şehrin güneyinde hizmet veren DİTİB Merkez Camii`nin şehrin vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirtti. “Büyük bir dernek olmak, komşuları, belediye ve diğer kurumlarla irtibatlı olmayı gerektirir“ diyen Pantförder bunu gerçekleştiren Dernek yöneticilerini kutlayarak, eksikliklerin giderilmesi için karşılıklı çalışma sözü verdi. İkinci olarak kürsüye gelen Vali Çay Süberkrüp`de 650 bin nüfuslu Recklinghausen ili adına tebriklerini sunarken, konuşmasında Kur`an dan da alıntı yaparak beş ana temel üzerinden diyalog ve hoşgörü konularına yer verdi. “Derneğimizin temel hedefleri arasında içinde yaşadığımız toplumda yürütülen uyum çalışmalarına katkı sağlamak geliyor” diyen dernek başkanı Sinan Özen’de yaptığı teşekkür konuşmasında “Bunun en güzel örneği en yakınımızda ki komşularımızdan başlayıp, çevremizdeki değişik Dernekler, Kilise ve özellikle Kamu Kurum ve Kuruluşlarıyla karşılıklı güvene dayanan iyi ilişkilerimiz gösterilebilir” dedi.

Münster Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Suat Altunkuş`ta almanca yaptığı konuşmasında ülke genelinde hizmet veren Diyanet işleri Türk İslam Birliği Derneklerinin çalışmaları ve uyuma yaptıkları katkıya yer verdi. Program akışında Derneğin kurucu üyeleri, eski Başkanları ve misafirlere teşekkür plaketleri takdim edildi. Recklinghausen`in kardeş şehiri olan Akko’dan katılan ‘Bein Hameytarim’ adlı müzik grubu programa renk katarken, kız Kur´an kursu talebeleri şiir ve ilahi okudular. Çocuklar zıplama balonu, tırmanma iskelesi gibi değişik oyuncaklarla eğlenirken, yetişkinler içinde, Alman Kızıl Hac Kuruluşu’nun (DRK) kan bağışı, Şehir İtfaiyesi ve Hıristiyan Müslüman Çalışma Grubu ve Vest College Eğitim Merkezi tanıtım stantları yer aldı.

29.08.2012 – Sayfa 14 – Saffet Samur – AVRUPA ZAMAN

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: