Tarihçe

Tarihçe

Cami derneğimiz 14.07.1987 Salı (Hicri: 18 Zilkade 1407) tarihinde kurulmuş olup, ilk dönemlerde Bochumer Straße 86’daki binada ve daha sonraları 82 nolu binada hizmet verdikten sonra, 1991 yılında şuanki bulunduğu merkezine taşınmıştır.

Yaklaşık 27 yıldır hizmet veren şuanki mekanımız, Recklinghausen Süd bölgesinde yıllar önce faaliyette olan tramvayların bakım ve onarımı için kullanılmaktaydı. Daha sonra Werner Geränke firmasına 1990 yılına kadar merkez ve depo hizmeti vermiştir.

1991 yılında camii derneğimizce ve fedakar vatandaşlarımızın öncülüğünde satın alınan arsa ve binalar yaklaşık 5.000 metrekarelik alan üzerindedir.

Bu arsa üzerinde bulunan binalar: cami, dersaneler, din görevlisi lojmanı, kiralık daireler, toplantı salonları, çay ocağı, işyerleri vb. unsurlardan oluşan şekle bürünmüştür.

Derneğimiz, yaklaşık 800 erkek cemaat ve 400 bayan cemaat kapasiteli 700 metrekare camisi, 6 küçük kubbe ve 1 büyük ana kubbenin yanısıra 15 metre uzunluğunda osmanlı mimarisi tarzında minaresi bulunmaktadır. Avize ve halılarıyla anadolu camilerinden farkı olmayan camimizde duvarlar alışılagelmiş hat sanatı yazılarıyla süslüdür, çini yerine mermer süslemelerle beyaz renk ağırlıklı sade bir tarz seçilmiştir.

1991 Yılında, dönemin DİTİB Başkanı ve Din Hizmetleri Müşaviri Sayın Osman Nuri Gürsoy tarafından camimize tevdi edilen “Tapu Tescil ve Teşekkür Belgesi” aşağıda sunulmuştur.

tapu

bilgi1

bilgi2